Így szabadulhatsz meg zöld módon régi laptopodtól!
Nem mindenki tudja, hogy a feleslegessé vált notebook, laptopot, PC-t, s egyéb elektronikai hulladékot nem szabad a háztartási hulladékok közé dobni. Az eszközöket szelektíven kell gyűjteni, megelőzve ezzel a környezeti károkozást. Cikkünkben elmondjuk hol adható le elektronikai hulladék, s, hogy mi történik a leadást követően.
A PC Pandánál fontosnak tartjuk a környezetvédelmet, ennek jegyében írtunk korábban arról, hogy az Európai Unióban 2024-től új eszközeiden gyakran találkozol majd USB-C bemenettel – egészen addig, amíg már nem is nagyon lesz szükséged másmilyen kábelre. A döntés célja, hogy csökkenjen az elektronikai hulladék mennyisége. És, ha már e-hulladék, akkor érdemes arról beszélni, hogy miért ne dobd a többi hulladék közé megunt elektronikai cikkeidet. Hol adható le? És mi történik a leadás után?
Kezdjük az alapokkal: e-hulladéknak minősül minden olyan eszköz, ami elektromos árammal működik. Két típusa van: az elektromos hulladék (pl.: hűtőszekrény, mosógép, porszívó) és elektronikai hulladék (pl.: laptop, notebook, számítógép, nyomtató, monitor). Mivel a PC Panda számítógépek, laptopok szervizelésével foglalkozik, így jelen esetben az utóbbi területre, azaz az elektronikai hulladékra koncentrálunk.
Ne dobd a háztartási hulladékok közé!
A mindennapi életünket egyre inkább a digitális térben éljünk, amihez egyre többet használjuk elektronikai cikkeinket. Ezek után nem meglepő az a tény, hogy az e-hulladék mennyisége évről-évre jelentős mértékben növekszik. A megfelelő újrahasznosítás különösen fontos, épp ezért ne a háztartási hulladékok közé dobd az elektronikai eszközeidet!
A készülékekben található veszélyes anyagok ugyanis komoly környezeti problémát jelentenek. A monitorokat, egereket, laptopokat szelektíven kell gyűjteni, megelőzve a környezeti károkozást. (Megjegyeznénk: azon elektronikai berendezések, amelyek
szétszerelésre kerültek, alkatrészeiket eltávolították már a lomhulladék kategóriába sorolhatók. Azt azonban senkinek sem ajánljuk, hogy ennek otthon önállóan álljon neki.) Magyarország egyébként az Eurostat adatai szerint élen jár e területen: az e-hulladék újrahasznosításának aránya 51,1 százalék.
Hol adjam le, és mi történik utána?
És, hogy hol adhatók le az elektronikai hulladékok? A települési önkormányzatok által üzemeltetett gyűjtő udvarokban. Továbbá uniós jogszabály vonatkozik arra, hogy a forgalomba hozónak, a gyártónak díjmentesen vissza kell vennie a terméket. Az e-hulladék leadása a magánszemélyek számára ingyenes, bővebb naprakész tájékoztatást arról, pontosan hol vannak a telephelyek az FKF honlapján találsz.
Miután leadtad a már nem használt notebookod, PC-det először eltávolítják az idegen anyagokat róla, majd a gépi vagy kézi bontást követően szétválogatják a haszonanyagokat, osztályozzák, konténerekben külön tárolják, és a hasznosítással foglalkozó szakcégekhez szállítják. Azon összetevőket, amiket semmilyen módon nem lehet hasznosítani, ártalmatlanítják.
Tehát a már a feleslegessé vált monitorra, laptopra, PC-re is gondolni kell. A megoldás az elektronikus termékek leadása, újrahasznosítása, így az elkülönítetten gyűjtött elektronikai berendezések nem szennyezik a környezetet.